Род Розенстайн наблюдава руското разследване и е чест обект на критика от страна на президента

Дори по стандартите на тази администрация, в която хаосът и драмата достигат невиждани нива почти всекидневно, понеделник беше странен ден. Заместник-министърът на правосъдието и заместник главен прокурор Род Розенстайн беше привикан в Белия дом и очакваше да бъде уволнен. Той си беше приготвил оставката, а в министерството бяха започнали да пишат прессъобщение кой ще го наследи. Въпросът е особено важен, защото Розенстайн наблюдава разследването на специалния прокурор Робърт Мюлер за руската намеса в американските избори и евентуално съглашателство с Тръмп и/или хора от неговия щаб.

Розенстайн се срещна с шефа на кабинета на Тръмп ген. Джон Кели, а няколко часа по-късно участва на предварително планирано събитие на кабинета, а Тръмп заяви, че ще се срещне с него в четвъртък. Оказа се, че двамата са разговаряли по телефона по инициатива на Розенстайн на фона на слуховете, че той ще бъде отстранен. Насрочването на среща за четвъртък загатва, че заместник главният прокурор на САЩ остава на поста, поне засега. Президентът на САЩ беше в Ню Йорк за участие в годишната сесия на Общото събрание на ООН. Двамата с главния прокурор ще се срещнат в четвъртък, "когато президентът се върне във Вашингтон", обяви говорителят на Белия дом Сара Хакъби Сандърс.
Розенстайн отдавна е трън в очите на Тръмп, който многократно го е критикувал в twitter. Но през миналата седмица в. "Ню Йорк таймс" написа, че той предложил през миналата година президентът Доналд

Тръмп да бъде записван тайно и отстранен

от членове на кабинета му, като се ползва 25-ата поправка на Конституцията, която им дава това право.

Розенстайн направил тези предложения през пролетта на 2017 г., след като Тръмп уволни директора на ФБР Джеймс Коми. Те така и не се реализирали, твърди "Ню Йорк таймс", като се позовава на хора, уведомени за тези развития лично или от паметни бележки, написани от служители на ФБР, включително Андрю Маккейб, който оглави временно агенцията след уволнението на Коми.

"Вашингтон пост" пък съобщи за предложенията на Розенстайн, цитирайки бележките на Маккейб, който в началото на тази година бе принуден да се оттегли като и. д. директор на ФБР.  

В изявление заместник главният прокурор на САЩ опроверга публикацията на "Ню Йорк таймс" като "неточна и фактически невярна".

Първоначално президентът не реагира на тези публикации, но по-късно пред привърженици заяви:  "Просто погледнете какво е извадено на показ в нашето Министерство на правосъдието. Имаме страхотни хора в Министерството на правосъдието... Но и някои наистина лоши. Видяхте какво се случи във ФБР. Всички те си отидоха. Все още обаче има останала воня и ще се отървем и от нея", каза Тръмп.
Според "Ню Йорк таймс" и "Вашингтон пост" Розенстайн е инициирал дискусии за 25-ата поправка в Конституцията на САЩ, която се отнася за въпроса за наследяването на президентите, включително при неспособност да изпълняват техните задължения, и очертава в общи линии как кабинетът може да реши дали даден държавен глава вече не е способен да се справя със своите функции. "Ню Йорк таймс" пише още, че американският заместник главен прокурор казал на служители на Министерството на правосъдието и на ФБР, че тайните записи на Тръмп може да бъдат използвани, за да бъде изложен на показ хаосът в администрацията.