Ако досега Белият дом отричаше напълно каквито и да е връзки между най-близките сътрудници на Доналд Тръмп с Русия, то сега имейли от сина на президента показват, че той не просто е бил готов, а нетърпелив да получи информация срещу Хилъри Клинтън от "Русия и нейната правителствена подкрепа за господин Тръмп". Имейлите бяха пуснати от самия Доналд Тръмп-младши минути преди да излязат в "Ню Йорк таймс", които първи разкриха за срещата между него и това, което той е смятал, че е "руски правителствен адвокат". Разкритията идваха на порции, а версията на Тръмп-син какво точно се е случило се променяше всеки ден и с всяка нова информация, която противоречеше на неговите твърдения.

Скандалът дойде само часове след срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин по време на Г-20 в Хамбург, която предизвика противоречия. Едно от тях - как Кремъл и Вашингтон определят реакцията на Тръмп по темата за руската намеса в президентските избори, която Путин отрекъл. Според Москва американският колега приел версията на Путин, но според Вашингтон това не е било така.

И въпреки че срещата даде възможност на Тръмп да обърне страницата по руския скандал, часове след нея неговите сътрудници трябваше да пишат обяснения за срещата на сина му с това, което той е мислил, че е представител на руската държава за компрометираща информация срещу Клинтън.

Кореспонденцията между Доналд Тръмп-син и британски пиар разкриват шокиращи детайли за желанието и готовността на щаба на баща му да си сътрудничи с руското правителство по време на президентската кампания.

От нея става ясно, че най-големият син на президента е отишъл на среща с руска адвокатка, след като е бил уведомен, че тя може да му предостави компрометираща информация за Хилъри Клинтън като част от правителствена подкрепа от Москва за предизборната кампания на баща му.

Срещата е била през миналия юни - малко след като Тръмп събра нужните делегати за номинацията.

"Главният прокурор на Русия (...) предлага да предостави на кампанията на Тръмп някои официални документи и информация, която ще уличи Хилъри [Клинтън] и нейните отношения с Русия и ще бъдат много полезни за вашия баща", пише в съобщение до Тръмп британецът Роб Голдстоун, който посредничи за срещата.

"Очевидно това е много деликатна информация, идваща от много високо ниво, но е част от Русия и нейната правителствена подкрепа за господин Тръмп", пише още британецът. "Мога да изпратя информацията и на баща ви чрез Рона [Граф - вицепрезидент на фондацията на Тръмп], но е ултраделикатна и затова исках първо да я изпратя на теб."

"Ако е вярно това, което казвате, харесва ми", отвръща Тръмп-младши.

Променящи се версии

Младият Доналд Тръмп обясни преди дни, че се е срещнал с Наталия Веселницкая 4 дни след съобщението на Голдстоун, но разговорът приключил бързо, защото тя не споделила нещо съществено и се интересувала по-скоро от т.нар. Закон Магнитски, с който САЩ през 2012 г. санкционираха десетки руснаци за погазване правата на човека. Като контра Москва забрани на американски граждани да осиновяват руски сираци.

Разкритията обаче са проблематични за Тръмп-младши, защото противоречат на неговите обяснения. В събота той първо каза, че срещата е била, за да се обсъди замразената програма за осиновявания.

На следващия ден нова порция разкрития от "Ню Йорк таймс" принудиха Тръмп-младши да промени първоначалните си твърдения и да добави, че Веселницкая му казала, че хора в Русия подкрепяли Демократическата партия и Клинтън, но нейните твърдения били "неясни, двусмислени и без смисъл".
Във вторник обаче синът на президента публикува в туитър кореспонденцията си, която показва,  че той е отишъл на срещата с впечатлението, че ще получи компромати срещу Клинтън директно от руското правителство. Ходът му, изглежда, целеше да изпревари публикуването на мейлите от "Ню Йорк таймс".

Тръмп-младши не е знаел каква специфична информация ще се обсъжда и дали изобщо има такава информация, обясни в понеделник адвокатът му Алан Футерфас.

Престъпление ли е това?

Юристи спорят за това дали участието на Тръмп в срещата (заедно с Пол Манафорт, ръководител на кампанията на кандидат-президента тогава, и зет му Джаред Къшнър, който сега е съветник в Белия дом) може да представлява престъпление. Само по себе си съюзяването за общи действия не е нарушение, но ако младият Тръмп е заговорничил, съучаствал и подпомагал престъпни действия като хакерска атака срещу американски компютърни мрежи, това може да е основание за повдигане на обвинение, обяснява "Ройтерс".

Други юристи посочват, че срещата от юни 2016 г. в небостъргача "Тръмп тауър" може да се окаже нарушение на федерален закон, забраняващ получаването на подаръци - парични или в натура - от чуждестранни лица в полза на предизборни кампании.

Кореспонденцията, разпространена от младия Тръмп, след като е бил уведомен, че "Ню Йорк таймс" публикува нова статия, на пръв поглед не показва съдържание, което да сочи към незаконна дейност.

Изразът "част от Русия и нейната правителствена подкрепа за господин Тръмп" дава основание на федералното разследване и проверките на комисиите в Сената и Камарата на представителите да продължат с издирване на всички подробности и връзки.

Възможно е и някой от замесените да е лъжесвидетелствал, ако е отрекъл за срещата пред федералното разследване. Засега знаем, че Джаред Къшнър (зетът на Тръмп и негов съветник) не е съобщил първоначално за срещата в задължителните форми, които е попълнил, когато е започнал работа в Белия дом. Адвокатите му разбрали за срещата, след като открили имейлите наскоро и внесли поправка в тези форми.

От събитията се заинтересува и една от комисиите в Конгреса, разследваща твърденията за руска намеса в американските избори и подозренията за незаконни връзки на екипа на Тръмп с руската държава.

След туитовете на Тръмп сенатската комисия по разузнаването подготвя искане към него за информация, както и да се яви да свидетелства пред сенаторите.

От информацията се интересува и широкото разследване на специалния прокурор Роб Мюлер, съобщава CNN.

"Ройтерс" обръща внимание, че дори финансовите пазари са реагирали с леко отстъпление и объркване на новия обрат в сагата за отношенията на президента с Русия.

Русия отрича, Тръмп мълчи

Наталия Веселницкая заяви пред NBC News, че няма връзки с Кремъл и че срещата от миналото лято е била във връзка с интерес на неин клиент за ситуацията около Закона Магнитски. Не съм съобщавала информация, която да навреди на Хилъри Клинтън, добави тя.

Къшнър присъствал на разговора само в първите 7-10 минути, а Манафорт не участвал, а само гледал нещо в смартфона си.

Запитана дали е било ясно, че синът на Тръмп е очаквал тя да носи компромат срещу Клинтън, Веселницкая отвърна: "Напълно е възможно, те искаха да получат такава информация, толкова я искаха, че чуваха само това, което искат да чуят."

Дмитрий Песков, говорителят на президента Владимир Путин, заяви, че в Кремъл не знаят коя е Наталия Веселницкая. Но нейната работа е свързана със защитата на близки до Кремъл бизнесмени и политици, както и с лобиране да паднат санкциите на Запада срещу Москва.

В интервю за FOX News Доналд Тръмп-младши обясни, че е отишъл на срещата с желание да разбере повече за предлаганата информация. "Може би има нещо. Трябва да чуя какво имат да кажат. Може би там щеше да има някаква информация. Исках да ги чуя и да видя как да я отиграя", обясни Тръмп-младши. Но признава, че от сегашната му гледна точка "може би трябваше да постъпя по друг начин".

Президентът също защити сина си, като написа в туитър, че той е "страхотен човек, който обича нашата родина". Но нито Тръмп, нито Белият дом коментираха съдържанието на срещата или детайли по разкритията, очевидно засега следвайки съветите на адвокатите.