Камарата на представителите на САЩ одобри обширен пакет за финансиране на правителството на стойност 1,2 трилиона долара, с което постави началото на надпревара в Сената за предотвратяване на частично спиране на работата на държавните агенции след крайния срок в полунощ.

Бюджетът бе приет с 286 гласа "за" при 134 гласа "против" и следва да бъде внесен в Сената, където надеждите са да бъде приет по-късно днес преди изтичането на крайния срок в полунощ. Законопроектът бе приет в Камарата по ускорена процедура, която изисква одобрение от две трети от гласовете. 

Партийните лидери в горната камера се опитваха да се споразумеят за по-бърз график, за да дадат зелена светлина на приетия от Камарата на представителите закон, но мярката предизвика гнева на фискалните ястреби в долната камара, които заплашиха да свалят от поста му председателя на Републиканската партия Майк Джонсън. 

Пакетът на стойност 1,2 трилиона долара - считан за голямо двупартийно начинание в силно разделената Камара на представителите - осигурява финансиране по шест направления: отбраната; финансовите услуги; вътрешната сигурност; труда, здравеопазването и човешките ресурси и образованието; законодателния сектор и държавните и външните операции. Над 70 процента от разходите са предвидени за отбрана. 

Все още има вероятност крайният срок да бъде пропуснат, но ако проектът не мине през Сената до понеделник, това вероятно ще окаже слабо въздействие, тъй като повечето федерални служители са в почивка за уикенда, а редица обществени услуги се финансират чрез прието по-рано законодателство.   

На конгресмените бяха необходими близо шест месеца от текущата финансова година, обикновено започваща на 1 октомври, за да приемат проектобюджета. Блокажът наложи гласуване на няколко краткосрочни финансови закона, за да се поддържа функционирането на правителствените агенции, докато преговорите продължават, отбелязва Асошиейтед прес.


 
Документът от 1012 страници предвижда финансиране от 886 млрд. д. за министерството на отбраната, включително за увеличаване на заплатите на военослужещите.

Очаква се също така увеличаване на бързо нарастващия държавен дълг, който в момента е близо 34,6 трлн. долара.  

Федералните агенции на САЩ за последно частично спряха работа заради липса на финансиране по време на президентския мандат на Доналд Тръмп - от 22 декември 2018 г. до 25 януари 2019 година. Рекордно дългото нарушаване на правителствените услуги настъпи, след като рeпубликанците настояваха за пари за изграждане на стената по границата на САЩ с Мексико и не успяха да се договорят с демократите.